Blog

Tüm İhtişamıyla Avangart Dekorasyon Fikirleri 

avangart dekorasyon fikirleri

Avangart dekorasyon özellikle son dönemlerde çok sık tercih edilen bir tarz olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla farklı avangart dekorasyon fikirleri ortaya çıkmaya başladı. Özellikle içeriğinde hem modern hem geleneksel tarzdan esintiler içerdiğinden dolayı çok sık tercih ediliyor. Bu durum bu dekoratif tarzın aynı zamanda yeni fikirlere açık ve güncel bir tarz olmasını sağlıyor. Bu yazımızda size yol göstermesi açısından avangart dekorasyon fikirleri ve avangart dekorasyondan bahsettik. 

avangart dekorasyon fikirleri

Avangart Dekorasyon Nedir? 

Avangart dekorasyon için türetilmiş bir dekoratif tarz diyebiliriz. Özellikle modern tarzdan aldığı şıklık ve renk esintileri ve geleneksel tarzdan aldığı ihtişamla ön plana çıkan bir tarzdır. Bu yüzden diğer tarzlara göre daha yeni, daha güncel ve daha esnek bir tarz olduğundan dolayı tercih edebilirsiniz. Özellikle ön plana çıkan özellikleri ise şu şekildedir: 

 •  Yeni ve güncel bir tarz olması sayesinde yeni ortaya çıkan avangart dekorasyon fikirleri ile odalarınıza yeni eklentiler dahil edebilirsiniz. 
 • Eğer soft renkler kullanmayı ve bunun yanında geleneksel bir hava yakalamayı istiyorsanız avangart tarzı tercih edebilirsiniz. 
 • Klasik ve geleneksel dekorasyondan vazgeçemiyorsanız ve bunun yanında günümüzden de esintiler istiyorsanız avangart dekorasyona yönelebilirsiniz. 
 • Avangart dekorasyon bu avantajlarıyla tercih etmeniz için sizlere birçok neden sunuyor. 

avangart dekorasyon fikirleri

Avangart Dekorasyon Fikirleri ve Aksesuar Tercihleri

Aksesuarların çok sık kullanıldığı tarz Avangart dekorasyondur. Bu yüzden aksesuar tercihlerinizde dikkatli olmalısınız. Aksesuar tercihlerinizde şunlara dikkat etmelisiniz: 

 • Avangart tarzda mobilyalarınız ön plana çıkarmalısınız. Bu yüzden seçeceğiniz aksesuarların mobilyaları egale etmesine izin vermemeli ve ona göre tercihlerde bulunmalısınız. 
 • Tercih edeceğiniz aksesuarlarda dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur, aksesuarın rengidir. Bu yüzden renk tercihinde bulunurken tercih ettiğiniz mobilya renklerine ve odadaki diğer unsurlara dikkat etmelisiniz. Yani alınan aksesuarlar odanın genel renk paleti ile uyumlu olmalıdır. 
 • Aksesuarlar avangart dekorasyon fikirleri içinde önemli bir yer tuttuğundan dikkatli olmalısınız. Seçtiğiniz aksesuarların içeriğinde geleneksel tarz kadar olmasa da işlemeler bulundurmasına dikkat etmelisiniz. 
 • Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise seçtiğiniz aksesuarların oda ile uyumlu olmasıdır. Eğer uyumu doğru yakalayamazsanız Dekorasyonunuzda istediğiniz çarpıcı etkiyi yaratamazsınız.  

Avangart Dekorasyonda Tema ve Renk Paleti Seçimi 

Çoğu dekoratif tarzda en önemli aşamalardan biri olan tema ve renk paletleri tercihlerinde çok dikkatli olmalısınız. Bu süreçte her tarzın kendi içinde farklı temaları ve renk paletleri bulunur.  

Avangart tarzdın renk paleti genel manada krem renginden tutun mavinin tonlarına kadar değişiklik gösterir. Hatta içeriğinde koyu ve baskın renkler bile kullanılabilir. Tercih edilen renk paletine göre sonrasında tema tercihinizi yapmalısınız. Genel temayı oluştururken öncelikle seçeceğiniz mobilyalar çok önemlidir.  

Mobilyalarınız zemin ile zıt fakat duvar ile aynı renklerde olacak şekilde seçmelisiniz. Bu sayede mobilyalar ön plana çıkacak ve doğru bir avangart tarz ortaya çıkarmış olacaksınız. Bu süreçte tema belirlerken farklı avangart dekorasyon fikirleri tercih edebilirsiniz.  

Duvar kağıdı tercihleriniz de oldukça önemli. Doğru bir duvar kâğıdı ile tek renk bir duvara göre çok daha ihtişamlı bir görünüm yakalayabilirsiniz. Bu sebeplerle tema ve renk paleti seçerken aşama aşama ilerlemelisiniz. 

Avangart Dekorasyonda Duvar ve Zemin Tercihleri 

Burada süreç iki aşamada işler. Öncelikle duvarla başlamalısınız. Duvarda dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir: 

 • Tercih edeceğiniz duvar renklerinin mobilya ile paralel olmasına özen göstermelisiniz. Bu yüzden duvar renklerini seçmeden önce genel manada mobilyaların rengini kesin şekilde ya da kafanızda belirlemiş olmanız önemlidir. 
 • Bu süreçte bir diğer seçeneğiniz ise ağır olmayacak şekilde içeriğinde işlemeler bulunduran duvar kağıtlarıdır. Bu tarz duvar kağıtlarında özellikle krem rengi tercih edebilirsiniz. Bu sayede işlemelerin ön plana çıktığı bir duvar kağıdıyla odanıza ihtişam katabilirsiniz. 

Zemin dekorasyonu da kendi içinde iki süreçten oluşur. 

 • Öncelikle zeminin yapısal olarak hangi malzemede yapılmış olduğuna dikkat etmelisiniz. Ya da sıfırdan yaptırıyorsanız hangi yapı malzemesini tercih edeceğinize dikkat etmelisiniz. Çoğunlukla mermer yüzey tercih edilmekle beraber parke ya da ahşap zemine de yönelebilirsiniz. Fakat damarlı işlemeler içeren bir mermer zemin avangart dekorasyona çok daha uyumlu olacaktır. 
 • Duvar ve zemin tercihlerinizde bu avangart dekorasyon fikirleri ile çok daha kaliteli sonuçlar elde edebilirsiniz. 
Avangart Dekorasyonu Avizeler İle Süsleyin 

Neredeyse tüm dekoratif süreçlerde her zaman ışıklandırma ve avize geri plana atılır. Aslında bu ikilide doğru tercihler yapmanız çok önemlidir.  

Öncelikle avize tercihlerinizde ihtişamlı ve işlemeli avizelere ağırlık vermelisiniz. Taşlı ve parlak avizeler bu süreçte çok yakışabilir. Işıklandırma için ise seçebileceğiniz birçok renk çeşidi vardır. Bulutlu gökyüzü renk skalasından kibrit ateşine kadar birçok ampul rengi seçebilirsiniz. Burada tercih tamamen size kalıyor. 

Avangart tarzı seçerek daha esnek ve güncel bir tarzı evinize katabilirsiniz. Elbette önceliğiniz her zaman kendi zevkleriz ve tercihleriniz olmalı. Aksi halde kısa bir süre sonra dekorasyonunuzda sıkılabilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir