Blog

Modern Salon Dekorasyonu Oluşturmak İçin Pratik Tüyolar

modern salon dekorasyonu

Evinizde en çok vakit geçirdiğiniz yerlerden biri salonunuzdur. Misafirlerinizi ağırladığınız yer olduğu için göz alıcı ve modern olmasına önem vermek istersiniz. Şık ve modern salon dekorasyonu fikirleri merak ettiğiniz konulardan biri olabilir.

Modern olmasının yanında huzur veren bir salon ortamı sizin için rahatlatıcı olacaktır. Ayrıca şık olan salonunuzda özgürce hareket etmeniz önem vermeniz gereken bir özelliktir.

modern salon dekorasyonu

Modern ve Aydınlık Bir Salon

Modern ve aydınlık bir salon vakit geçirmekten memnun olacağınız bir yerdir. Doğru bir dekorasyon için modern tarzda mobilya ve aksesuar seçmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte aydınlık bir salon istiyorsanız ilk yapmanız gereken duvar ve zeminin renklerini açık seçmektir. Böyle bir durumda koltuk takımınız koyu tonlarda olabilir.

Koyu tonlardaki koltuk takımlarınıza dekoratif yastıklar kullanabilirsiniz. Salonda kullanacağınız tülün açık renkte olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer fon kullanacaksanız koyu tondaki mobilyanızla uyumlu renkte seçmelisiniz. Böylece modern salon dekorasyonu fikirleri ile dikkat çekici tarzda salonunuzu oluşturulmuş olursunuz.

Modern tarzda dekore etmek istediğiniz salonunuza açık renkte koltuk takımı satın alabilirsiniz. Aynı zamanda duvar ve zemini, açık koltuk takımlarıyla uyumlu, koyu bir renkte boyayabilirsiniz.

Kahverengi ve Bej Renginin Modern Tarzı

Salon dekorasyonu yaparken renk uyumu önemli noktalardan biridir. Salonunuzda zıt renkler kullanılacaksanız, renklerin doğru şeklide kombin edilmesi gerekir. Salonunuzda iki zıt rengi uyumlu hale getirerek modern bir ortam oluşturabilirsiniz.

Modern tarzdaki salonlar için son zamanlarda tercih edilen iki renk kahverengi ve bejdir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi açık renk mobilyalar salonunuzu daha ferah ve aydınlık gösterecektir. Modern salon dekorasyonu için kullanılan mobilyaların kumaşları kaliteli ve leke tutmaz özellikte olmalıdır.

Salonunuzdaki mobilyaların kumaşları leke tutmayan goblen veya şönil olursa temizlik noktasında avantaj sağlarsınız. Modern tarzdaki salonunuzda koltuk takımlarınızın mat renkte olması iyi olacaktır. Çok canlı ve parlak renkler mobilyanın temizliği bakımından sizi zorlayacaktır. Zaten kaliteli MDF’den yapılmış koltuk takımlarınızın, kaliteli kumaşlardan yapılması, koltuklarınızı uzun ömürlü kullanmanıza vesile olacaktır.

Salonunuza alacağınız metal ayaklı sehpa modelleri modern tarzda olup, gayet şık bir görüntü oluşturur. Bu sehpalar gayet işlevsel olmaktadır. Modern tarzda olan bu sehpalar kullanım açısından rahattır.

 Modern Yemek Odası Işıklandırması

Salonunuz çok büyükse bir tarafa yemek odası takımı yerleştirebilirsiniz. Yemek masasının büyük olması hem görünüş hem de kullanım açısından iyi olacaktır. Yemek odası takımının şıklığını daha fazla odak noktası haline getirmek için LED ışık kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken, yemek odası takımının konumlandırıldığı yerde LED ışık sistemi kurmanızdır.

Modern salon dekorasyonu için TV ünitenizin kitaplık bölümüne kitaplar yerleştirebilirsiniz. Kullanacağınız aksesuarlar ve biblolar ünitede uygun raflara konulabilir. Koltuk takımlarının yanına yerleştireceğiniz bitkilerle salonunuza doğal bir hava katmış olursunuz.

Modern ve Minimalist Yaşam

Post modern zamanda modern salon dekorasyonu minimalist yaşam tarzına uygun yapılmaktadır. Vaktimizin çoğu dışarıda koşuşturmaca ile geçmektedir. O yüzden evler gittikçe küçülmektedir.

Modern tarzdaki salonlarda küçüldüğü için istenilen eşyalar salona yerleştirilememektedir. Buna çözüm sunmamız gerekirse, salonunuza alacağınız mobilyaların küçük ölçekli olmasıdır. Ayrıca küçük salonunuzu aydınlık tutmanız gerekir. Bunun için bej rengi veya beyaz renk mobilyalar sizin için güzel bir seçenek olacaktır.

Modern ve küçük salonunuzda koyu renk mobilya kullanmak karanlık bir görüntüye neden olacaktır. Koyu renkli mobilyaları geniş salonunuz varsa uygun eşyalarla kullanmak iyi olacaktır. Kahverengi renk mobilyaların bulunduğu salonunuzun duvarlarını beyaz veya krem boyayabilirsiniz.

Küçük salonunuzun yer döşemesi için açık kahve veya nötr bir renk tercih edebilirsiniz. Modern salon dekorasyonu için küçük tasarımlarla dizayn edilmiş mobilya seçenekleri değerlendirilmelidir. Toprak tonları yansıtan kahve tonu oturma grupları da salonunuzda hoş bir atmosfer oluşturacaktır. Küçük salonunuzda eşya kalabalığından uzak, düzenli, aydınlık bir dekorasyon oluşturmak salonunuzu daha kullanışlı hale getirecektir.

Modern Salonunuzu Aksesuarlarla Daha Şık Göstermek Sizin Elinizde
  • Modern salon dekorasyonu yaparken, aksesuarların etkili görünüşünden faydalanmalısınız.
  • Salon dekorasyonuna son noktayı aksesuarlar koyar. Salon dekorasyonunuzda aksesuar renk geçişini sağladığı için aslında önemli püf noktalardır.
  • Konsolunuzun ve sehpanızın üzerine vazolar, çerçeveler, biblolar koyabilirsiniz.
  • Dekoratif yastıkları şamdanlarla kullanmanız, modern tarza uygun ortam oluşturmanızda etkili olacaktır.
  • Salon duvarlarınızda boş kalan alanlara modern tablolar ve saat monte edebilirsiniz. Böylece göz alıcı modern bir dekorasyonda aksesuarları etkili kullanmış olursunuz.
  • Dekorasyon yaparken hiç bir ayrıntıyı gözden kaçırmadan, modern aksesuarlar almanız iyi olacaktır. Mesela, geometrik şekilli aksesuarlar tercih edebilirsiniz. Salon dekorasyonu için bitkiler ve çiçekler kullanabilirsiniz.
  • Bitkilerin salonda nasıl sergileneceğine siz karar verebilirsiniz. Eğer salonunuzu nötr renklerle dekora etti iseniz yeşil bitkiler güzel bir uyum sağlayacaktır.

Modern salon dekorasyonu yaparken, birden fazla tarzı bir arada kullanabilirsiniz. Farklı tarzlarla dekorasyon ile ilgi çekici bir ortam oluşturabilirsiniz. Mesela, modern tarzda dekore etmeye çalıştığınız salonunuzu endüstriyel tasarımla birleştirebilirsiniz. Burada önemli olan zevkinizi ve hayal gücünüzü kullanarak uygun dekorasyon yapmaktır. Salonunuzda yapacağınız modern bir dekorasyon yaşam tarzınızı yansıtsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir