Blog

Lüks Mobilya Takımları Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? 

lüks mobilya takımları

Evlerinizde lükslük herkesin aradığı bir tarz bunun içinde en iyi seçenek lüks mobilya takımları olarak karşınıza çıkıyor. Lüks ve ihtişamlı bir tema için ise özellikle mobilya seçiminde çok dikkatli olmalısınız. Seçilen dekoratif tarz özellikle lüks bir tarz için en önemli kısımdır. Çünkü lüks tarzda mobilyalarınız en çok ön plana çıkan parçalarınızdır. Bu yüzden lüks bir tarz için< seçimini dikkatli yapmalısınız. Bu yazımızda lüks mobilya seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

lüks mobilya takımları

Lüks Mobilya Tercihi  

Lüks mobilyalar denince öncelikle tercih etmeniz gereken tarzı bilmelisiniz. Burada ön plana çıkan tarzlardan ilki lüks ve ihtişamlı görünümü ile geleneksel tarzdır.  

Geleneksel tarzda mobilyaları ile ön plana çıktığından tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda mobilyalardaki ihtişamlı ve baskın tarzı da yakalayabilirsiniz. Diğer seçenek ise avangart tarzdaki mobilyalara yönelerek modern havanın yanına lüksü de dekorasyona katmanızdır.  

Daha esnek davranmak istiyorsanız;

 • Avangart tarzı,

Daha baskın ve oturaklı bir tarz istiyorsanız;

 • Geleneksel tarzı tercih edebilirsiniz.

Lüks mobilya takımları seçiminde size kolaylık sağlayacak dekoratif tarzlar bunlardır. Yazımızın devamında bu dekoratif tarzlardan daha ayrıntılı şekilde bahsedeceğiz.  

lüks mobilya takımları

Lüks Mobilyalar İle Uyumlu Dekoratif Tarz Seçimi 

Tercih edebileceğiniz dekoratif tarzlardan bahsetmiştik; ilki geleneksel tarz diğeri ise avangart tarz olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikle geleneksel tarzın avantajlarından bahsedelim. 

 • Geleneksel tarz eski ve oturaklı bir tarz olduğu için dekore etmesi daha kolay olan bir tarzdır. Bu süreçte daha net şekilde evinizi dekora edebilirsiniz. 
 • Seçebileceğiniz renk skalası da belli olduğu için daha rahat şekilde bir tema oluşturabilir ve renk paletinizi belirleyebilirsiniz. 
 • Bunun yanında geleneksel tarzın aksesuarları ve avize kültürü ile birlikte çok lüks bir görünüm sağlayabilmek çok kolay olduğundan tercih edebilirsiniz. 

Avangart tarzın avantajları ise şu şekildedir: 

 •  Avangart tarz aslında iki tarzın birleşimidir. Bu tarzlar modern ve geleneksel tarzlardır. Bu iki tarzın birleşimi ile oluşan avangart tarz sizlere sunduğu esneklik ve geniş renk skalası ile ön plana çıkmaktadır. 
 •  Bu yüzden avangart tarzı tercih ettiğinizde seçenekleriniz çoğalır. Bunun sonucunda süreç uzayabilir. Fakat tercih edebileceğiniz seçenekler artarak daha keyifli ve esnek bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. 
 • Geleneksel tarzı çok baskın bulanlar içinde bir seçenek olarak karşınıza çıktığından tercih edebilirsiniz. Bu sayede evinizde aynı zamanda modern bir havada yaratabilirsiniz 

lüks mobilya takımları

Lüks Mobilyaları Nasıl Yerleştirmelisiniz? 

Lüks mobilyaları doğru şekilde yerleştirmenizde çok önemlidir. Doğru mobilya diziliminin avantajları şu şekildedir: 

 • Aldığınız lüks mobilya takımları öncelikle odanın büyüklüğü ve şekline göre dizilmelidir. Sonrasında ise göze hitap edip etmediği incelenmelidir. 
 •  Sonrasında ise mobilyaları odaya doğal ışığın net bir şekilde gelebileceği şekilde yerleştirmelisiniz. Perde seçiminizi de bu duruma öncelik verecek şekilde yapmalısınız. 
 •  Mobilyalarınızı sonradan istediğinizde yerini rahat değiştirebilecek şekilde yerleştirmelisiniz. Bu sayede istediğinizden daha rahat şekilde eşya ve mobilya diziliminizi ayarlayabilirsiniz. 
 • Lüks mobilyalar hacim ve büyüklük açısından fazla yer kaplayan mobilyalar olduklarından dolayı odalarınızın bu duruma uygun olduğuna emin olmalısınız. Çünkü lüks mobilya takımları, işlevsellik ve minimalist yaklaşımdan çok ihtişam ve gösteriş amaçlanarak yapılırlar. 
lüks mobilya takımları
Doğru Işıklandırma ve Avize Tercihi 

Doğal ışıktan sonrasında ise mobilyalarınızı ön plana çıkaracak bir ışıklandırma tercih etmelisiniz. Işıklandırma ile birlikte doğru bir avize tercihi de yapmalısınız. Burada öncelikle doğru ışık tercihi yapmaya çalışmalısınız. Bu süreci seçtiğiniz dekoratif tarz özellikle etkileyecektir. Eğer geleneksel tarzı seçerseniz tercih edeceğiniz ışık renklerinin turuncu, güneş ışığı tarzı olması önemlidir. Avangart tarzda ise beyaz ışık ve tonlarını ya da turuncu renk ve tonlarındaki ışıkları tercih edebilirsiniz. 

Avize tercih ederken ise avangart tarzda hafif işlemeli avizeleri ya da daha modern ve şık avizeleri tercih edebilirsiniz. Duruma göre ışıltılı ve taşlı avizelere bile yönelebilirsiniz. Geleneksel tarzda ise daha ihtişamlı ve parlak avizeler tercih edebilirsiniz. Ya da bol işlemeli ve daha tarihi görünümlü avizelere de yönelebilirsiniz. Alacağınız lüks mobilya takımları ile doğru ışıklandırmalar ve doğru avizeler ile çok daha kaliteli bir dekorasyon elde edebilirsiniz. 

lüks mobilyalar
Doğal Işıktan Faydalanmanın Önemi 

Aldığınız lüks mobilya takımları için yerleştirme sürecinde doğal ışıktan faydalanacak şekilde yerleştirmeniz çok önemlidir. Çünkü doğal ışığı kullanarak odanız için birçok avantaj elde edebilirsiniz. 

 • Öncelikle doğal ışığın en büyük avantajlarından biri sağlıktır. Işık girmeyen yere doktor girer atasözü bu durumu çok net anlatmaktadır. 
 • Diğer avantajı ise doğal ışığın odalarınızı çok daha ferah ve geniş gösteriyor olmasıdır. Odaya vuran doğal güneş ışığı hem sizin içinizi hem de odayı daha ferah bir hale getirecektir. 
 • Güneş ışığı aynı zamanda sabah vakitlerinde hem duygusal olarak hem de bilinçaltınızda daha motive bir başlangıç yapmanızı da sağlayacağından doğal ışığın kullanımı çok önemlidir. 

Doğal ışığı bu şekilde kullanarak çok daha ferahlatıcı ve kusursuz bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Lüks mobilya takımları seçerken siz de yukarıda belirttiğimiz önerilerimizden yararlanabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir