Blog

Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Daha Estetik Bir Hale Getirilebilir?

Yemek Odası Dekorasyonu

Yemek odası dekorasyonu, modern zamanda yemek yeme alanlarının oturma alanlarından ayrılmasıyla hayatımıza girmiş bir kavram. Yakınlarınızla yaptığınız sıcak sohbetlere, ailenizle geçirdiğiniz güzel anlara, kurulan kalabalık sofralara, arkadaş buluşmalarına ve büyük davetlere ev sahipliği yapan yemek odaları, evin kalbidir.

Hayatımızın en özel anlarına, aileniz ve yakınlarınızla olan sohbetlerinize, uzun akşam yemeklerine şahitlik eden, içerisinde zaman geçirdiğiniz evinizin bir parçası olan yemek odalarınız sizi yansıtıyor olmalı. Yemek odanızda seçtiğiniz mobilya ve aksesuarlarla oluşturduğunuz dekorasyon sizin hakkınızda fikirler verebilir. Peki yemek odasının dekorasyonunu nasıl daha estetik bir hale gelir?

Yemek odası ister salonun bir parçası ister tamamen farklı bir alan olsun işlevsel olduğu kadar estetik ve şık olması da önemli. Aileniz ve yakınlarınızla geçirdiğiniz en güzel anlarınıza tanıklık eden yemek odalarını daha estetik hale getirmek yapacağınız ufak tefek değişiklikler ile mümkün.

Yemek Odası Dekorasyonu

Estetik yemek odası dizaynı için öneriler:

Eşyalarınızı Yemek Masasını Baz Alarak Seçin ve Konumlandırın

Aileniz ve yakınlarınızla yemek yediğiniz, sohbet ettiğiniz ve zaman harcadığınız yemek odalarının doğru dizayn edilmesi önemli. Bu yüzden dizayn ederken bazı ufak gibi gözüken ama büyük etkiler yaratacak olan püf noktalardan faydalanmak yemek odanızı daha estetik bir hale getirmenizi sağlayacaktır. Bu püf noktalardan bazıları:

1. Yemek Odası Halısını Yemek Masasından Büyük Seçin

Halının yemek masasından daha geniş olması yemek odanızı daha estetik gösterecektir. Bu yüzden halı ölçülerini yemek masasının kenarlarından yaklaşık 60 cm daha uzun olacak şekilde seçin. Tarzınıza ve zevkinize uygun yemek masasını seçin. Seçtiğiniz halıyı daha geniş ölçülerde yapmanız ve yemek odanızın tam merkezine konumlandırmanız yemek odanızın daha şık gözükmesini sağlar.

2. Işıklandırma Masanın Tam Üstünde Yer Alsın

Işıklandırma sistemi odanın ambiyansı için çok önemlidir. Dolayısıyla doğru ışık rengini ve ışıklandırmayı doğru yerde kullanmak yemek odası dekorasyonu için önemli bir detay. Yemek odanızı ışıklandırmak için kullanacağınız lamba veya avizeyi masanın üstüne gelecek şekilde monte etmek yemek odanızın daha şık ve estetik bir görüntüye kavuşmasını sağlar.

3. Yemek Takımları Sofranızın Aksesuarıdır

Evinizin kişiliğinizi yansıttığı gibi yemek takımınız da tarzınızı yansıtır. Bunun için yemek takımınızı evinizi dizayn ederken etkilendiğiniz tarza uygun olarak seçin. Yemek takımınız, yemek odanızla uyumlu olmalıdır. Bu uyum yemek odanızda daha şık ve ihtişamlı bir görüntüye kavuşmasını sağlayacaktır.

4. Yemek Odanızı Aksesuarlarla Tamamlayın

Yemek odanızda kullanacağınız aksesuarları seçerken cam ürünler olmasına dikkat edin. Camın şeffaflığı ve yansıtma özelliğinden faydalanın. Böylelikle aksesuarlarda cam tercihi yemek odasının daha ferah gözükmesini sağlar. Aynı zamanda yemek odanızın daha estetik bir hale gelmesini sağlayacaktır.

Yemek odası için seçeceğiniz mum, vazo, tablo ve şamdanlar ortama farklı bir ambiyans katacaktır. Bu da daha sıcak aynı zamanda ihtişamlı bir kompozisyon oluşturur. Unutmayın seçtiğiniz aksesuarlar yemek odanızın karakteridir.

Aynı zamanda yemek masasına paralel aksesuarlar konumlandırabilirsiniz. Konsol ve üzerine yemek masası boyutunda asacağınız bir ayna şık bir seçim olabilir.

5.  Renk Seçimi Yaparken İddialı Olmaktan Çekinmeyin

Yemek odanız için renk seçimi yaparken tamamen evinizin genel ambiyansına ve tarzınıza odaklanın. Odaların geri kalanı avangard tarzında döşenmiş ise yemek odanızda siyah, mürdüm ve kahverengi gibi koyu renkler ve gold detaylar kullanmaktan çekinmeyin. Eviniz özel alanınız ve odalarınız da tarzıyla kişiliğinizi yansıtır. Kişiliğinizi yemek odanıza yansıtmaktan çekinmeyin.

Aynı zamanda renk tercihiniz ve tarzınız ne olursa olsun kontrast tonlar kullanın. Kontrast tonlar seçmeniz yemek odanızın daha dikkat çekici ve estetik gözükmesine yardımcı olacak. Parlak renkler ve mat renkleri beraber kullanmak yemek odasına modern bir hava katar. Ayrıca evinize eşsiz bir görünüm kazandırır.

6. Mobilya Seçimine Yemek Odanızın Ölçüleri Karar Versin

Yemek odanızın daha estetik bir görüntüye sahip olması için eşya ölçülerine dikkat edin. Mobilya seçerken dikkat edilmesi gereken nokta yemek odanızın ölçülerine uygun mobilya seçimi yapmaktır.

Gereğinden fazla büyük mobilya tercihi sizin ve konuklarınızın hareketini kısıtlar. Küçük mobilya tercihi ise estetik görüntüden uzaklaştırır. Masa ve sandalyeleri seçerken oda içinde hareketlerinizi kısıtlamayacak ve doğru ölçüde ürünler seçmeye dikkat edin.

7. Yemek Odanızı Tamamlayıcı Tekstil Ürünleriyle Zenginleştirin

Yemek odanız için tekstil ürünleri seçerken evinizi dizayn ederken takip ettiğiniz çizginin dışına çıkmayın. Kumaş stilini seçerken yemek odanızla ahenk içinde olasına dikkat edin. Kullandığınız masa örtüsünü, perdeler ile sandalyelerin döşemesini ise koltuklarla uyumlu olacak şekilde seçin. Bu uyum yemek odanızın harmoni içinde gözükmesini sağlayacaktır.

Ayrıca sofra sunumu sırasında kullandığınız peçeteler de yemek odanızın estetik görüntüsünü sağlayacak olan detaylar arasında. Peçeteleri renkleri ve desenleriyle yemek odanızın stiline uygun olarak tercih edin.

Ve tabi ki halılar! Halı yemek odanızın en dikkat çekecek olan tekstil ürünüdür. Halı seçerken boyutlarına dikkat etmeniz çok önemli. Ayrıca halının materyali, rengi, deseni ve dokusuyla da odanızın atmosferine uymalı. Tarzınızı yansıtan bir model seçmeye dikkat edin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *