Blog

Dikkat Çekici Salonlar İçin Etkileyici Dekorasyon Sırları

Etkileyici dekorasyon sırları

Etkileyici dekorasyon sırları ile salonunuzun kullanım alanlarını daraltmadan ve eşyaların işlevselliğini kısıtlamadan siz de daha dikkat çekici ve ihtişamlı salonlara sahip olabilirsiniz. Evin içinde en çok zaman geçirdiğiniz, misafirlerinizi ağırladığınız salonunuz için seçtiğiniz renkler, önemlidir. Kullandığınız mobilya ve aksesuarlar hepsi birer harmoni halinde sizi yansıtmalı.

Modern dekorasyon sevenler, klasikten şaşmayanlar ya da spor şıklık arayanlar tercihiniz ne olursa olsun modern bir atmosfer hepimizin istekleri arasındadır. Yaşam alanlarını daha dikkat çekici hale getirmek yapacağınız küçük ama etkili dokunuşlarla mümkün. Bu küçük ayrıntılar yaşam alanlarınızı daha etkileyici hale getirecek ve daha dikkat çekici olmasını sağlayacaktır.

Etkileyici dekorasyon sırları

İşte salonlarınızı daha etkileyici hale getirecek 5 altın kural:

1. Salona Girmeden Sizi ve Konuklarınızı Etkileyici bir Alan Karşılasın

Salonunuzu dekore etmeye salonunuzun girişinden başlayın. Özellikle büyük ve ihtişamlı bir salona sahipseniz bu ihtişama yakışır karşılama alanı oluşturabilirsiniz. İlk izlenim her zaman için çok önemlidir. Salonunuzun girişinde ya da salonunuza çıkan hol bölümünde kullanacağınız dikkat çekici dekoratifler kullanabilirsiniz. Bir tablo ve dresuar farklı bir ambiyans oluşturacaktır. Dresuarı tamamlaması için üzerine ya da yanına koyacağınız aksesuarlarla bütünü tamamlayabilirsiniz.

Etkileyici dekorasyon sırlarından bir diğeri için salonun merkezinde konumlanmış bir koltuğu odak noktası olarak seçmektir. Koltuğun arkasında, aksesuar sergilemek için de dresuar kullanabilirsiniz. Genellikle büyük ve geniş salonlarda tercih ettiğimiz dresuarlar aynı zamanda salonun daha zengin ve farklı gözükmesini sağlar.

2. Odak Noktanız Her Zaman Koltuklar Olsun

Salonun merkezinde konumlanan oturma alanlarını salonu dekore ederken odak noktası olarak seçmelisiniz. Oturma alanlarını seçerken konforlu ve kaliteli malzemeden yapılmış olmasına da dikkat etmelisiniz. Ayrıca bunun kadar  renk ve tasarımına da dikkat edin. Seçeceğiniz koltuk rengi ve iskelet materyal tarzı ile salondaki diğer parçalarla ahenk içinde olmalı. Koltuk rengini seçerken parlak ve renkler tercih etmekten çekinmeyin. Mobilya ve dekorasyon ürünleri seçiminde alışılmışın dışında tercihler yapın. Bu en önemli ve etkileyici dekorasyon sırları arasındadır.

Özellikle koltuk minderlerinde kullanacağınız parlak renkler salonunuzun havasını tamamen değiştirir. Koltuk aksesuarlarını taş detaylı ve kontrast renklerde seçmeniz salonunuzu daha da dikkat çekici hale getirir.

Koltuk yastıklarını ve perdeleri aynı renkte ya da benzer tonlarda seçmeniz uyumu tamamlayarak ve daha güçlü bir görüntü oluşmasını sağlar. Aynı zamanda koltukları üzerine sereceğiniz koltuk örtüleri ile daha zarif bir hale getirebilirsiniz.

3. Renk Seçimi Yaparken Cesur Olun

Salonunuzu daha ihtişamlı ve dikkat çekici hale getirmek için kullanacağınız etkileyici dekorasyon sırlarından bir diğeri doğru renk seçimi. Krem rengi, gold, gümüş veya alışılmışın dışında güçlü renkler kullanmaktan hiçbir zaman çekinmeyin. Mobilya ve aksesuarlarınızı güçlü renklerde seçmeniz salonunuzu daha şık ve zengin gösterecektir.

Özellikle son dönemlerde Osmanlı saraylarından ilham alınarak tasarlanan gold ve mürdüm rengi aksesuarlar modern dekorasyona uyarlandı. Aksesuarlar hem ihtişamlı hem modern dekorasyon ürünleriyle birleştirildi. Saraylardan ilham alınarak tasarlanmış aksesuarlar kullanmak salonunuzu daha ihtişamlı hale getirecektir. Bu ihtişamlı görüntüyü nostaljik aynı zamanda modern tarzı bünyesinde birleştiren avangard tarzdaki mobilyalarla birleştirebilirsiniz.

Koltuk, halı ve perdeleri siyah ve mürdüm rengi gibi koyu renk tonlarında tercih edebilirsiniz. Bu tonları gold rengi aksesuarlar ile birlikte kullanmak salonunuzu daha ihtişamlı gösterdiği kadar asil bir görünüm de sağlar.

4. Dekoratif Aksesuarlar Kullanın

Etkileyici dekorasyon yaratmanın sırlarından biri de dekoratif aksesuar kullanımıdır. Dikkat çeken renklerde modern dekorasyon ürünleri ile salonunuzun havasını bir anda değiştirmeniz mümkün. Salonunuzda kullandığınız mumlar, şamdanlar, vazolar, tablolar, çerçeveler işlevi ne olursa olsun hepsi salonunuzda yaratmak istediğiniz ambiyansı tamamlayacak. Dekoratif aksesuar seçimi yaparken salonu dizayn ettiğiniz tarzdan uzaklaşmadan, mobilyalarla oluşturduğunuz kompozisyonun dışına çıkmadan seçimler yapmaya dikkat edin.

Mobilyalarınızın tarzı modern, avangard, klasik, spor ne olursa olsun kullanacağınız dekoratif aksesuarları doğru seçmek önemli. Yarattığınız genel kompozisyonu bozmayacak şekilde ürünler seçin. Kontrast renklerde ve konfor alanını etkilemeyecek şekilde konumlandırmanız etkileyici ve dikkat çekici bir görüntü oluşturacaktır.

Özellikle yemek masası veya koltuk üzerine asacağınız büyük geniş bir tablo salonunuzun havasını tamamen değiştirebilir. Yaptığınız küçük değişiklikler salonunuzun daha dikkat çekici bir ortama dönüşmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda yaldız detaylı mumlar hem modern dekorasyon severler hem de klasikten şaşmayanlar için iyi bir dekorasyon fikridir.

5. Dinlenme ve Yemek Alanlarını Birbirinden Ayırın

İster ailenizle birlikte olduğunuz keyifli akşam yemekleri, ister dostlarınız için hazırladığınız sıcak sofralar yemek alanları salonun en önemli bölümlerinden biri. Birbirinden keyifli anların yaşandığı yemek alanın oturma alanından ayrı bir bölümde yer almalı. Modern dekorasyon için yemek alanını oturma alanından çeşitli ışıklandırma aksesuarları ile veya salonunuzda oluşturduğunuz kompozisyona uygun objelerle ayırabilirsiniz. Oturma ve yemek yeme alanının birbirinden ayrılması da etkileyici dekorasyon sırlarından biridir ve salonun daha düzenli ve zengin görünmesini sağlar.

Öte yandan yemekleri servis edeceğiniz konsolda kullanılan materyal salonun diğer mobilyalarında kullanılan materyallerle aynı olmalı. Sandalyelerde kullanılan kumaşı da koltuk ve perdelerle uyumlu tercih etmeniz salondaki genel uyumu tamamlayacaktır. Bu küçük ama etkileyici dekorasyon sırları ile salonunuzun havasını değiştirebilirsiniz. Kumaş seçimi yaparken seçeceğiniz parlak ve canlı renkler ise salonunuzun daha dikkat çekici gözükmesini sağlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *